Elastomery

Elastomery to polimerowe materiały sztuczne lub naturalne. Wyróżniają się one zdolnością do odwracalnej deformacji bez przerywania ciągłości strukturalnej. Do elastomerów syntetycznych zaliczamy m.in. różnego rodzaju gumy stosowane m.in. w przemyśle. Przykładem elastomerów naturalnych jest kauczuk naturalny.


Elastomer - najważniejsze właściwości

Elastomer to materiał elastyczny mechaniczny. To jego najważniejsza cecha, która w dużej mierze determinuje jego późniejsze zastosowanie. Dzięki tej właściwości jego kształt jest całkowicie odkształcalny, przez co jednak nie dochodzi do uszkodzeń w jego strukturze. Elastomery mogą więc dowolnie zmieniać kształty oraz rozmiary pod wpływem naprężeń ściskających, ścinających i naprężających. Zaraz po ustąpieniu oddziaływania na nie, powracają do swoich pierwotnych wymiarów i kształtów.
Produkcja elastomeru odbywa się albo z zastosowaniem naturalnych substancji lub też surowców syntetycznych. W każdym przypadku jednak dąży się do zachowania właściwości materiału. Co ważne, możliwość różnorodnego komponowania tworzyw sztucznych pozwala na wyprodukowanie niemal dowolnych produktów o pożądanych właściwościach. Przykładowo, na rynku bez większego problemu możemy nabyć gumy olejoodporne i kwasoodporne, materiały obojętne biologiczne stosowane do pakowania żywności i wiele innych tworzyw tego rodzaju.


Jakie jest zastosowanie elastomerów?

Elastomery mają bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle, m.in. maszynowym i transportowym. Wykorzystywane są także w branży włókienniczej, a nawet chemicznej, farmaceutycznej czy spożywczej. Z tworzyw poliuretanowych wytwarza się uszczelki, podkładki i dętki. Co ważne, tworzywo to jest niezwykle lekkie, odporne na działanie czynników chemicznych, ścieranie czy skrajne temperatury.
Inną grupą elastomerów są silikony. Najczęściej wykorzystywane są w przemyśle budowlanym jako elementy izolujące i łączące. Ich główną zaletą jest niepalność.
W praktyce jednak elastomery znajdują zastosowanie niemal w każdej dziedzinie naszego życia.

LARKIS © 2022