Już wkrótce pożegnamy się z zimą, a wraz z nową porą roku przyjdą wiosenne porządki. Prace konserwacyjne powinny objąć także okna i drzwi, które w ostatnich miesiącach narażone były na niskie temperatury, opady deszczu i śniegu. Umycie skrzydeł okiennych i drzwiowych to podstawa, jednak ważna jest także konserwacja uszczelek – to dzięki nim stolarka jest szczelna.

Zarówno okienne, jak i drzwiowe uszczelki pełnią szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim chronią przed dostaniem się wilgoci do wnętrza, a także hałasem. Szczelne okna i drzwi bezpośrednio przekładają się na komfort codziennego życia. Dlatego warto jest pamiętać o ich przeglądzie i czyszczeniu: najlepiej dokonywać ich dwa razy w roku, a minimum – raz.

Czyszczenie uszczelek a surowiec

Przed przystąpieniem do konserwacji uszczelek okiennych i drzwiowych dobrze jest upewnić się, z jakiego surowca są one wykonane. Oczywiście dziś najczęściej spotykane są uszczelki gumowe lub z innych tworzyw sztucznych, np. elastomerów termoplastycznych. 

Producenci stolarki okiennej stosują dwa rodzaje uszczelnień: statyczne i dynamiczne. Te drugie są elastyczne, odporne na   niekształcenia – co w przypadku okien, zamykanych i otwieranych nawet kilka razy dziennie, jest bardzo ważne. Uszczelki statyczne to te, które znajdują się choćby między szybą i ramą okienną. Są to tak zwane uszczelki konstrukcyjne, których głównymi cechami są odporność na promieniowanie słoneczne, wysokie i niskie temperatury, wilgoć.

Jak konserwować uszczelki?

Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie uszczelek zgodnie z zaleceniami producenta. Rzadko jednak zdarza się, by były one szczególne: wystarczy użyć w tym celu miękkiej szmatki i ciepłej wody z łagodnym detergentem, choćby płynem do naczyń. 

Gumę należy dokładnie wytrzeć na całej długości – również od spodu, delikatnie podnosząc uszczelkę. Można wykorzystać do tego także zwykłe patyczki kosmetyczne, dzięki którym można łatwo dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Takie czyszczenie zagwarantuje pozbycie się kurzu i innych zabrudzeń. Jeżeli w trakcie wykonywania tych czynności okaże się, że uszczelki są uszkodzone, należy oczywiście dokonać ich wymiany: choćby najmniejsze pęknięcia gumy mogą sprawić, że do pomieszczenia będzie przenikał chłód z zewnątrz.

Gdy uszczelki drzwiowe i okienne są już czyste, można przejść do konserwacji – zabezpieczenia z wykorzystaniem specjalnego preparatu przeznaczonego do konkretnego rodzaju uszczelki. Należy nakładać go miejscowo, delikatnie rozsmarowując na powierzchni. Następnie okno lub drzwi pozostawiamy otwarte przez około 20 minut, co umożliwi wchłonięcie preparatu.

LARKIS © 2022