- Szczegóły
5 CIEKAWOSTEK O SILIKONIE
Silikon to jedno z “najmłodszych” odkryć w zakresie tworzyw sztucznych, które bardzo szybko znalazło zastosowanie w zdecydowanej większości dziedzin naszego życia - od przemysłu, poprzez medycynę, aż po gastronomię. W tym artykule przedstawimy 5 najciekawszych faktów na temat silikonu i artykułów silikonowych.
CIEKAWE FAKTY NA TEMAT SILIKONU
- Wynalezienie silikonu było dziełem przypadku. W I połowie XX w. szkocki inżynier James Gilbert E. Wright eksperymentował z olejem silikonowym, próbując opracować nowe tworzywo o właściwościach naturalnej gumy w celu stworzenia niedrogiego zamiennika kauczuku syntetycznego. Po zmieszaniu kwasu borowego z olejem silikonowym otrzymał jednak lepką w dotyku mieszankę. Początkowe odkrycie było nieco rozczarowujące, gdyż naukowiec miał w planach stworzenie twardej gumy. Okazało się jednak, że jego lepki “wynalazek” odbija się od podłoża, jest wyjątkowo sprężysty i pozwala na maksymalne rozciąganie i ciągnięcie. To właściwości, których nie miały gumy znane do tej pory. Substancja została odkryta, jednak jej potencjał nie był jeszcze do końca wykorzystywany. Początkowo silikon był używany jako smar silników samolotowych. Nieco później zainteresowała się nim branża kosmetyczna, gdyż okazało się, że silikony poprawiają smarowność kosmetyków, nadają im lekkości i pozostawiają na skórze delikatnie aksamitną warstwę przyjemną w dotyku. Zaczęto je dodawać do kremów, perfum i innych preparatów zapachowych w aerozolach (były doskonałym nośnikiem zapachu i nie pozostawiały plam na ubraniach), szamponów i odżywek do włosów itp. Wraz z kolejnymi pracami nad silikonem szybko okazało się, że mogą powstawać z niego niezwykle przydatne wyroby, stosowane w różnych branżach, w tym m.in. budownictwie, medycynie, włókiennictwie i wielu innych gałęziach przemysłu.
- Silikon to bardzo cenne tworzywo dla medycyny. Silikon wyróżnia się wieloma cennymi właściwościami, które przyczyniają się do jego dużej popularności i zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu. Jednak jest to tworzywo szczególnie cenne dla medycyny. Nie wywołuje alergii i doskonale współpracuje z ludzkim ciałem. Przykładowo, implanty wprowadzone do organizmu pacjenta nie powodują reakcji zapalnych ani innych negatywnych efektów. Jako jedyne tworzywo może pozostawać bardzo długo w ciele człowieka bez negatywnego wpływu na zdrowie. Nie bez powodu jest to więc materiał powszechnie wykorzystywany do np. implantów piersi.
- Produkty silikonowe występują w różnych kolorach. Wyroby silikonowe mogą występować w barwach od przezroczystego do czarnego, odpowiednio do wzorca barw RAL, w tym również w barwach metalicznych (kolor aluminium, stali, mosiądzu). Kolory są żywe i trwałe. Dzięki temu można tworzyć wyroby o różnej estetyce i przeznaczone do wszelkiego typu zastosowań.
- Wyjątkowa elastyczność. Kauczuk silikonowy, z którego produkujemy wyroby silikonowe, zaliczany jest do grupy elastomerów. Wszystkie elastomery cechują się zdolnością do odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych bez naruszenia ciągłości czy struktury. Mogą być rozciągane i ściskane, po czym wracają do swoich poprzednich wymiarów. Pod tym względem kauczuk silikonowy wyróżnia się wręcz wyjątkowymi właściwościami, który nie zrywa się nawet po rozciągnięciu go o 1000% pierwotnych wymiarów. To pozwala na wiele potencjalnych zastosowań w przemyśle.
- Druk 3D to nowe możliwości w przyszłości dla wyrobów silikonowych. Możliwość tworzenia wydruków 3D to szansa na jeszcze powszechniejsze użycie silikonu w naszym życiu. Już teraz dochodzi do bardzo ciekawych przykładów takiego zastosowania. Doskonałym tego przykładem jest sztuczne serce z silikonu wykonane w technologii 3D w Institute for Chemical and Bioengineering w ETH Zurich. Prototyp tego organu został wykonany przez profesora Wendelin’a Stark’a przy współpracy z inżynierem mechaniki Mirko Meboltem.