- Szczegóły
CECHY I WYKORZYSTANIE PŁYT WIBRACYJNYCH
Zasada działania urządzeń elektrycznych, spalinowych i akumulatorowych powiązana jest z wytwarzaniem drgań. Z tego powodu jednym z nieodłącznych elementów podzespołów są uszczelnienia gumowe i silikonowe, których zadaniem jest tłumienie wibracji i ochrona części maszyn przed tarciem. O ile w przypadku niewielkich aparatów drgania nie są bardzo odczuwalne i nie wymagają specjalnych, dodatkowych rozwiązań, to już duże maszyny i urządzenia mogą wymagać zastosowania mat wibracyjnych. Jakimi cechami charakteryzują się płyty wibracyjne i gdzie znajdują zastosowanie?
MATY WIBRACYJNE JAKO IZOLACJA DRGAŃ I WIBRACJI
Właściwie zaprojektowane i urządzone środowisko pracy będzie miało korzystny wpływ zarówno na kadrę pracowniczą, jak i park maszynowy. Hałas i wibracje emitowane w zakładach przemysłowych można stłumić, stosując maty wibroizolacyjne. Wykonane z elastomerów, takich jak guma lub silikon, zapewnia skuteczność w niwelowaniu niekorzystnych drgań. Materiały doskonale chłoną dźwięk, dzięki czemu zmniejszają poziom uciążliwego hałasu. Czas pogłosu można zniwelować, wybierając odpowiednio dobraną adaptację akustyczną. Maty antywibracyjne z powodzeniem można zastosować zarówno pod maszynami, jak i na suficie, co wzmacnia efekt poprzez zmniejszenie długiego czasu pogłosu będącego najczęściej główną przyczyną uciążliwego hałasu. Długą żywotność i rozpięty zakres parametrów dający szerokie zastosowanie, maty zawdzięczają opracowanym przez specjalistów mieszankom elastomerów wzbogaconych substancjami, które czynią je odpornymi na wiele czynników chemicznych i mechanicznych.
GDZIE STOSUJE SIĘ PŁYTY ANTYWIBRACYJNE?
Maty do tłumienia wibracji i hałasu stosuje się w zakładach przemysłu ciężkiego, warsztatach, magazynach oraz wszędzie tam, gdzie znajdują się urządzenia, które pracują intensywnie i głośno. Szeroki zakres temperatur, w którym maty działają bez utraty swych właściwości, odporność na rozciąganie, wiele substancji chemicznych, w tym kwasów i zasad, a także elastyczność i wytrzymałość sprawiają, że płyty wykorzystuje się do izolacji maszyn w zakładach branży samochodowej, spożywczej, farmaceutycznej, hutniczej, metalurgicznej.