- Szczegóły
RODZAJE SZCZELIW DOSTĘPNYCH NA RYNKU
Zadaniem szczeliwa, na co wskazuje już sama jego nazwa, jest uszczelnianie szczeliny pomiędzy co najmniej dwoma elementami konstrukcyjnymi. To elastyczny materiał albo włókienniczy, albo półpłynny, który, zastygając w docelowej postaci, staje się uszczelnieniem. Właśnie ten drugi jest bohaterem dzisiejszego wpisu. Jakie rodzaje szczeliw znajdziesz na rynku? Jeśli jesteś ciekaw, zachęcamy do lektury.
Masy uszczelniające TPE
Szczeliwa bywają nazywane „uszczelkami tworzonymi na miejscu zastosowania” a także „kitem trwale elastycznym”. Nie bezzasadnie: jak wspomnieliśmy we wstępie, szczeliwa z tworzyw sztucznych: półpłynne, w postaci pasty czy masy uszczelniające, stają się skutecznymi uszczelnieniami dopiero wówczas, gdy zastygają – utwardzają się w pożądanej postaci – w miejscu, w którym zostały użyte.
Czy w tym momencie przychodzi Wam do głowy silikon sanitarny? A może akryl? Jeśli tak, to jak najbardziej słusznie – to właśnie te materiały stanowią szczeliwa wykorzystywane do uszczelniania szyby w ramie okiennej, dylatacji budowlanych itd.
Jednak silikon i akryl to nie jedyne masy uszczelniające dostępne na rynku. Należą do nich także masy uszczelniające TPE. Nasza firma oferuje takie masy wykonane z wysokiej klasy termoplastycznych poliuretanów przy wykorzystaniu nowoczesnych technik produkcji. Nasi Klienci mają pewność, że nawiązując z nami współpracę otrzymają produkty charakteryzujące się wysoką jakością wykonania i pełną zgodnością z najwyższymi standardami jakości – a tylko w takie szczeliwa naprawdę warto inwestować by mieć gwarancję, że spełnią one oczekiwania klientów. Nasze masy uszczelniające:
- zachowują elastyczność w zakresie od 15 do aż 50°C,
- wykazują dobrą przyczepność do metali,
- nie wywołują korozji,
- nie wchłaniają wody,
- są odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.
Silikon uniwersalny czy sanitarny?
Skoro była już mowa o silikonie, to nie sposób nie poświęcić mu paru słów. Silikony są grupą produktów o zbliżonych – ale nie identycznych – właściwościach. Silikony uniwersalne wyglądają tak samo jak silikony sanitarne, jednak te drugie zawierają dodatek substancji grzybobójczych. Choć dodatek ten jest niewielki, to i tak sprawia, że silikon sanitarny znacznie utrudnia kolonizację grzybom i bakteriom, dzięki czemu można uniknąć nieestetycznych nalotów. Co ciekawe, silikon sanitarny nie przewodzi prądu, dlatego można nim zabezpieczać również punkty elektryczne.
Podstawowy podział silikonów sanitarnych na dwie duże kategorie przedstawia się następująco:
- silikony o utwardzaniu kwaśnym – są wykorzystywane do uszczelniania połączeń między porowatymi i nieporowatymi materiałami ze szkła, ceramiki i stali, a także do powierzchni glazurowanych i emaliowanych. To najczęściej używane silikony sanitarne, które nie tylko są doskonałym szczeliwem, lecz także zapobiegają rozwojowi grzybów i bakterii,
- silikony neutralne – ich zastosowanie jest mniej powszechne, gdyż stosuje się je niemal wyłącznie do uszczelniania połączeń między elementami konstrukcyjnymi wykonanymi z różnego typu tworzyw sztucznych: w takich połączeniach silikon o odczynie obojętnym sprawdza się lepiej niż ten o kwaśnym. Podobnie gdy zachodzi potrzeba połączenia elementów metalowych – kwaśne środowisko sprzyja korodowaniu.